Osusz z nami
Łukasz Frączkiewicz
na rynku od
Firma “Osusz z nami” zajmuje się osuszaniem mieszkań, domów, biur a także innych budynków. Ponadto prowadzimy wypożyczalnię osuszaczy, wentylatorów, nagrzewnic elektrycznych i olejowych, promienników ciepła, ozonatorów. Wypożyczony sprzęt dowozimy do klientów. Zajmujemy się również usuwaniem pleśni i grzybów, a także ozonowaniem pomieszczeń. Dobieramy i montujemy nawiewniki okienne.
Oferujemy fachowe wsparcie klientom indywidualnym, przedsiębiorcom oraz instytucjom. Współpracujemy z ubezpieczycielami i pomagamy w załatwieniu wszelkich formalności prowadząc do skutecznej likwidacji szkody. Jeżeli posiadają Państwo polisę ubezpieczeniową to usunięcie szkody jest bezgotówkowe, a my rozliczamy się z Towarzystwem Ubezpieczeniowym za wykonaną przez nas usługę osuszania.
Zadzwoń i umów bezpłatne oględziny. Odpowiemy na wszystkie pytania.
Wykonanie pomiarów wilgotności, dobranie najlepszego sposobu usunięcia problemu.
Wykonanie prac osuszających u Klienta.
Wykonanie pomiarów po wykonanej pracy, przekazanie dokumentacji dla ubezpieczyciela.
Zapraszamy do współpracy!
Osuszanie piwnic
Osuszanie piwnic to jedno z trudniejszych zadań. Piwnice, w obiektach bez dobrej hydroizolacji sukcesywnie nasiąkają wodą wraz z podniesieniem się poziomu wód gruntowych lub w okresie wzmożonych opadów. Nasza firma dysponuje specjalistycznym sprzętem, który pozwala nam szybko i sprawnie osuszać piwnice zalane w wyniku awarii instalacji wodnej czy grzewczej oraz zalane w wyniku powodzi, czy akcji gaśniczej spowodowanej pożarem obiektu. Oferujemy osuszanie piwnic przy zastosowaniu odpowiednio dobranych nagrzewnic, wentylatorów i osuszaczy powietrza. Ponadto zajmujemy się doborem i montażem nawiewników okiennych, które regulują poziom wilgotności w pomieszczeniu.
Oprócz suszenia, usuwania wilgoci i grzybów oferujemy również zabiegi ozonowania, które pozwalają na przywrócenie jakości powietrza w piwnicach i innych osuszanych pomieszczeniach. W przypadku wątpliwości związanych z doborem urządzeń do osuszania piwnic i pomieszczeń gospodarczych warto skontaktować się z naszą firmą. Doradzamy w zakresie doboru skutecznych zabiegów osuszania piwnic, oferujemy kompleksowe usługi przy zastosowaniu dopasowanych metod i technik.
Podczas przygotowywania wylewek betonowych wykorzystuje się duże ilości wody, która następnie musi wyschnąć, aby wylewka była gotowa do użytkowania. Proces ten można przyspieszyć przez zastosowanie odpowiednich osuszaczy.
Wylewki betonowe stosuje się w wielu budynkach – w domach jednorodzinnych, budynkach wielorodzinnych, halach czy też w budynkach biurowych czy użyteczności publicznej. Wylewki tego typu pozwalają na przygotowanie równej i gładkiej nawierzchni pod docelowe materiały wykończeniowe – płytki ceramiczne, panele podłogowe, pakiety drewniane i innego rodzaju podłogi.
Dalsze prace po wykonaniu wylewki betonowej mogą odbyć się dopiero wtedy, gdy odparuje z niej nadmiar wody. Czas schnięcia zależny jest od grubości, jakości betonu, a także warunków otoczenia. W sprzyjających warunkach, naturalne odparowanie wody z wylewki może trwać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy.
Wtedy, gdy nie mamy czasu na tak długie czekanie, najlepiej skorzystać z odpowiednich urządzeń do osuszania wylewek betonowych – wówczas zachować można odpowiednie tempo prac.
Gdy wylewka betonowa ma wyschnąć szybciej, najlepszym wyborem jest zastosowanie odpowiednich osuszaczy powietrza, które pozwalają na odebranie z niego nadmiaru wilgoci – w rezultacie możliwe jest także przyspieszenie procesów schnięcia wylewki.
Najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie kondensacyjnych osuszaczy powietrza, które pozwalają na skroplenie nadmiernej ilości wilgoci znajdującej się w pomieszczeniu. Znajdujące się w osuszaczach wentylatory wspomagają cyrkulację powietrza we wnętrzu. W rezultacie wylewki betonowe mogą schnąć jeszcze szybciej.
Nowoczesne osuszacze powietrza wspólnie z nagrzewnicami podnoszącymi temperaturę we wnętrzach pozwalają na prowadzenie prac nawet w niesprzyjających warunkach, w tym między innym w okresie zimowym. W ten sposób nie jest konieczne czekanie z wykonaniem wylewki aż do wiosny.
Zalanie budynku może mieć różne przyczyny, ale zawsze wymaga szybkiego i przemyślanego działania. Prawidłowo przeprowadzone osuszanie po zalaniu pozwoli ograniczyć wydatki i zapobiec rozwojowi chorobotwórczych pleśni i grzybów. Warto wiedzieć, które zalane przedmioty należy wyrzucić, a które z nich można wyczyścić i osuszyć. Dom dotknięty powodzią będzie wymagał o wiele więcej zaangażowania niż zalane przez sąsiada mieszkanie w bloku. Osuszanie mieszkania zazwyczaj trwa od 1 do 3 tygodni, przy czym decydujące znaczenie ma stopień zalania i powstałych szkód. Dom po zalaniu wymaga zazwyczaj nie tylko osuszania, ale także czyszczenia (muł, błoto, ścieki) i dezynfekcji (ozonowania).
Wodę zgromadzoną w ścianach budynku można usunąć poprzez osuszanie powietrza. Obniżenie jego wilgotności sprawia bowiem, że woda odparowuje z murów. Na tym etapie prac niezbędnym urządzeniem będzie . Do wyboru mamy osuszanie kondensacyjne albo adsorpcyjne. Osuszanie po zalaniu powinno być intensywne i wydajne, dlatego warto wybrać urządzenia o większej wydajności (50 litrów na dobę i więcej).
Kiedy osuszanie po zalaniu mieszkania jest konieczne
Wady konstrukcyjne budynku (zalanie deszczówką)
Zalanie domu deszczówką zazwyczaj ma związek z wadami konstrukcyjnymi budynku, takimi jak:
nieprawidłowo wykonane izolacje przeciwwilgociowe fundamentów
W przypadku nowych budynków wilgoć w domu może być spowodowana zbyt szybkim tempem prac budowlanych i obecnością wody w użytych materiałach budowlanych. Niekiedy wynika z nieprzeprowadzenia osuszania po zakończeniu prac wykończeniowych. Ściany schną naturalnie do jednego roku.
Osuszanie mieszkania najczęściej jest niezbędne z powodu zalania przez sąsiada. Bezpośrednią przyczynę stanowi zazwyczaj pęknięcie rury albo wężyka odprowadzającego wodę w pralce, uszkodzenie zaworu czy zapchanie kanalizacji.
Zalanie domu na skutek powodzi.
Zalanie spowodowane powodzią często ma poważne skutki, których usunięcie pochłania sporo czasu i pieniędzy. Wiele elementów wyposażenia nie nadaje się już do użytku. W przypadku powodzi warto, aby oceny stanu budynku i wyznaczania zakresu niezbędnych prac dokonał specjalista.
Pleśń pojawia się na ścianach, gdy w pomieszczeniu panuje zbyt duża wilgoć. Jest skutkiem zawilgocenia ścian lub innych elementów konstrukcyjnych, albo też rezultatem niedostatecznej wentylacji. Pokazujemy, jak w prosty sposób pozbyć się pleśni. Pleśń, a dokładniej grzyby pleśniowe, to organizmy, które lubią wilgoć i brak przewiewu. Ich zarodniki są wszędzie wokół nas i tylko czekają na odpowiednie warunki, aby rozpocząć gwałtowny rozrost. Manifestuje się on w postaci czarnych, rudych lub beżowych plam, których z czasem przybywa. Grzyb pleśniowy wydziela też charakterystyczny, nieprzyjemny zapach, który zdradzi jej obecność wówczas, gdy rozwija się w miejscu ukrytym przed twoim wzrokiem. Pleśń trzeba bezwzględnie usunąć, bo ma działanie rakotwórcze, alergizujące i potęgujące dolegliwości górnych dróg oddechowych. Niestety nie wystarczy ją zamalować farbą lub nawet zdrapać ze ścian. Pojawi się bowiem ponownie. Przy usuwaniu pleśni trzeba się trzymać ściśle ustalonej procedury. Jeśli zależy ci na pozbyciu się pleśni, skontaktuj się z naszą firmą. Sprawdzimy czy ściany zewnętrzne są wystarczająco ocieplone, skontrolujemy system wentylacyjny, sprawdzimy, czy ściany nie podciągają wilgoci lub nie są zalewane od góry. Aby wyeliminować grzyba pleśniowego na ścianie muszą być spełnione trzy warunki – ściany zewnętrzne trzeba odpowiednio docieplić (jeśli pleśń pojawiła się na ścianach zewnętrznych), wietrzyć często pomieszczenia i usprawnić system wentylacji (na przykład zamontować nawiewniki okienne, nawiewniki ścienne lub zainstalować wentylację mechaniczną), usunąć przyczynę zawilgocenia ścian – co może wymagać naprawy lub wręcz odbudowy hydroizolacji pionowej i poziomej fundamentów, albo też naprawy dachu, tarasu, balkonu, jeśli woda zacieka od góry. Ściany trzeba po tym osuszyć, na przykład wstawiając do pomieszczenia elektryczny osuszacz powietrza.
Łatwe usuwanie nie wymaga zbyt dużych nakładów pracy lub finansów. Najczęściej obejmuje po prostu zastosowanie specjalnych preparatów grzybobójczych. Ta metoda dotyczy grzybów, które znajdują się wyłącznie na powierzchni i nie dotarły jeszcze w głąb materiałów budowlanych. Są to środki szkodliwe dla zdrowia, dlatego nasi pracownicy posiadają odpowiednie środki ochrony osobistej.
Usuwanie pleśni przy pomocy ozonu
Najnowszym sposobem, jaki można wykorzystać do walki z pleśnią jest generator ozonu. Dzięki ozonowi możliwe jest zabicie chorobotwórczych organizmów, tj. grzybów, zarodników pleśni. Rozprzestrzeniają się one w powietrzu w sposób ciągły. Gdy wylądują w wilgotnym miejscu zaczynają rosnąć i się rozprzestrzeniać. Około 15.000 zarodników pleśni równoznaczne jest wielkością główki pinezki! Za pomocą ozonu możliwe jest zabicie nawet tych luźnych zarodników, które nie są widoczne gołym okiem.
Generatory wytwarzają ozon dzięki przekształceniu tlenu w tritlen, przy wykorzystaniu wysokiego napięcia. Ozon posiada zdolność do utlenienia pleśni, a co za tym idzie wyłączenie jej zdolności do reprodukcji. Wykorzystanie generatorów ozonu umożliwia zdezynfekowanie izolacji, ścian, drewna czy wykładzin. Ozon umożliwia zniszczenie niekontrolowanych form mikroorganizmów, czyniąc je bezbronnymi i bezużytecznymi. Ozonowanie umożliwia przeprowadzenie działania ukierunkowanego wyłącznie na zniszczenie chorobotwórczych mikroelementów, zapobiegając przy tym uszkodzeniu budynku oraz przedmiotów się w nim znajdujących. Dezynfekcja ozonem jest prosta, skuteczna i niedroga. Za jej pomocą można efektywnie walczyć z grzybami i pleśnią w naszych pomieszczeniach. Po około 30 minutach ozon biodegraduje się do postaci czystego tlenu, nie pozostawiając przy tym żadnych toksycznych śladów, a my możemy cieszyć się czystym i wolnym od zagrożeń pomieszczeniem.
Nasza firma przeprowadza ozonowanie w celu dezynfekcji przedszkoli, żłobków, szkół, czy innych instytucji użyteczności publicznej. Coraz częściej ozonujemy również miejsca pracy i prywatne mieszkania i domy oraz domki letniskowe. Pracujemy przy użyciu sprzętu firmy O3ozon. Podczas ozonowania pomieszczeń używamy wentylatorów w celu równomiernego rozprowadzenia ozonu po całym pomieszczeniu.
Dzięki ozonowaniu pozbędziemy się nieprzyjemnych zapachów po pożarze, zadymieniu i zalaniu pomieszczeń. Zabieg stosuje się w mieszkaniach, ale również w piwnicach i na strychach, aby pozbyć się stęchlizny i mikroorganizmów. Ozonowanie pomieszczeń to sposób na usunięciu fetoru w starych mieszkaniach i domach z rynku wtórnego. W ten sposób wyeliminujemy również problem pleśni i grzybów.
Dezynfekcja pomieszczeń z użyciem ozonatora pozwala na utrzymanie domu w czystości i świeżości, a także szybszy powrót do zdrowia po chorobie. Zabieg zaleca się wykonać przed sprzedażą mieszkania, po zakończeniu wynajmu, po zakończeniu okresu wynajmu domków letniskowych.
Ozonowanie pomieszczeń przeprowadza się z częstotliwością zgodną z wymaganiami domowników. Jeśli sytuacja jest jednorazowa (remont, pożar, choroba, nieprzyjemne zapachy), wystarczy jeden lub dwa zabiegi. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby korzystać z ozonowania regularnie. Będzie to dobra praktyka, zwłaszcza jeśli mamy w domu dzieci, palimy papierosy, mieszkamy ze zwierzętami lub któryś z domowników cierpi na alergię. Ozonowanie pomaga pozbyć się roztoczy i przynosi ulgę w oddychaniu.
Nawiewniki okienne
Nawiewniki okienne to nieskomplikowane urządzenia, dzięki którym do pomieszczenia dochodzi powietrze z zewnątrz, zapewniając prawidłową cyrkulację. Co wybrać – ciśnieniowe czy higrosterowane? Podpowiadamy, jak działają i jak wygląda ich montaż!
Nawiewniki okienne – do czego służą i jak wyglądają?
Nawiewniki do okien, nazywane również nawietrzakami okiennymi, to niewielkie podłużne urządzenia zakładane zwykle przy górnej części ramy okna. Montuje się je głównie po to, żeby ograniczyć otwieranie okien (szczególnie w sezonie grzewczym), ale jednocześnie zapewnić wentylację w budynku. Coraz powszechniejsze używanie nawiewników wynika z coraz większej szczelności okien. Kiedyś okna były tak nieszczelne, że nie było jeszcze potrzeby montowania dodatkowych otworów wentylacyjnych.
Nawiewniki do okien warto zainstalować z kilku powodów, przede wszystkim zdrowotnych – w pomieszczeniach pozbawionych wentylacji na szybach oraz ścianach z czasem zaczyna pojawiać się pleśń i grzyb, które są niebezpieczne dla zdrowia. Niedostateczna wymiana powietrza (z której zimą często rezygnujemy, bo jest zbyt zimno na otwieranie okien) również nie jest korzystna – powoduje chociażby bóle głowy. W związku z tym, że w miastach powietrze jest zanieczyszczone smogiem, można zamontować nawiewniki okienne z filtrem, które nie przepuszczą do środka szkodliwych cząsteczek.
Warto pamiętać – nawiewniki okienne nie powinny powodować, że w mieszkaniu jest zimno. Ich zadaniem jest umożliwienie mikrowentylacji w oknach, a nie wychładzanie budynku.
Rodzaje nawiewników okiennych
Nawiewniki okienne ciśnieniowe działają na zasadzie różnicy ciśnień wewnątrz i na zewnątrz budynku. Na tej podstawie automatycznie kontroluje przepływ powietrza. Regulacja nawiewnika okiennego ciśnieniowego jest możliwa, ale w bardzo ograniczonym stopniu (w niektórych modelach można delikatnie zmniejszyć przepływ powietrza). Automatyzacja pozwala na optymalne napowietrzanie pomieszczeń, a system oparty na ciśnieniu nie dopuszcza, by się za bardzo wychładzały. Jeśli jednak zależy Ci na większej kontroli, na rynku występują też nawiewniki okienne regulowane ręcznie.
Drugim rodzajem nawietrzaków są nawiewniki okienne higrosterowane. Zasada ich działania opiera się na wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Jeśli jest zbyt wilgotno, nawiewnik higrosterowany otwiera się, a gdy pomieszczenie osiąga optymalne warunki – osłona się przymyka. Urządzenie ma czujnik zrobiony z taśmy poliamidowej, która pod wpływem zmian w wilgotności zmienia swoją długość i tym samym otwiera nawiewnik na pożądaną szerokość.
Nawiewniki wrębowe również działają na zasadzie wyrównywania ciśnienia zewnętrznego z wewnętrznym. Szczeliny blokują zbyt intensywny napływ powietrza, gdy na dworze panuje silny wiatr, co zapobiega powstawaniu zbyt mocnych podmuchów wiatru w pomieszczeniu. Nawiewniki wrębowe można instalować na już zamontowanych oknach, wystarczy nieskomplikowane frezowanie szczelin w ramie.
Montaż nawiewników okiennych
Nasza firma świadczy usługi w zakresie montażu nawiewników okiennych w oknach osadzonych w murze. Posiadamy specjalistyczny sprzęt oraz wiedzę. Usługi doboru i montażu nawiewników okiennych świadczymy zarówno dla klientów indywidualnych , jak i instytucji: wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie, ośrodki zdrowia, przedszkola i szkoły, urzędy i firmy.
PRAWIDŁOWY MONTAŻ NAWIEWNIKÓW OKIENNYCH (NAWIETRZAKÓW OKIENNYCH)
Montaż jednego nawiewnika w oknie trwa około 30-60 minut. Prawidłowo zamontowany nawiewnik powinien być umieszczony w górnej części okna, z dyszą kierującą strumień napływającego powietrza pod sufit – tam, gdzie powietrze jest najcieplejsze. Dzięki temu strumień chłodnego powietrza napływającego z zewnątrz, natychmiast miesza się z powietrzem ciepłym, nie powodując przechłodzenia wentylowanych pomieszczeń. Zamontowany nawiewnik nie powinien stanowić przeszkody w otwieraniu okna. W celu uniknięcia tego problemu sugerowane miejsce montażu nawiewnika to środek skrzydła okna lub przesunięcie go w kierunku klamki. Montaż po stronie zawiasów sprawia, że przy otwieraniu okna nawiewnik może ulec uszkodzeniu.
To co najważniejsze w prawidłowo wykonanym montażu jest niewidoczne na pierwszy rzut oka – są to otwory montażowe. W przypadku okien PVC otwory montażowe wykonuje się w przylgach okiennych: ościeżnicy i skrzydła. W oknach drewnianych otwory frezowane są tylko na skrzydle lub tylko na ościeżnicy. Decyzję o wyborze miejsca montażu należy podjąć na podstawie dostępnej odległości między skrzydłem okna a nadprożem. Prawidłowe działanie nawiewników gwarantują otwory wykonane ściśle z zaleceniami producenta nawiewników, tj. o odpowiednim kształcie i wielkości, dostosowane do danego typu nawiewnika okiennego.
Nie ma problemu, kiedy okna posiadają otwory montażowe wykonane na linii produkcyjnej, trudności zaczynają się, kiedy chcemy doposażyć w nawiewnik okno zamontowane, czyli osadzone w murze. Montażyści muszą posiadać odpowiedni sprzęt, aby dotrzeć frezem do przylg i wykonać otwory zgodnie z wytycznymi producentów nawiewników, czyli w kształcie owalnym (tzw. „fasolki”). Często bywa, że montażyści, chcąc uprościć sobie pracę, wykonują w przylgach kilka otworów za pomocą wiertarki. Taki sposób montażu nie gwarantuje skutecznego działania nawietrzaka – przepływ powietrza z pewnością będzie niewystarczający, a oprócz tego podczas mocniejszych wiatrów lub dużych różnic ciśnień z nawiewnika dochodzić mogą niepożądane dźwięki, świsty i gwizdanie.
Najczęściej spotykanym błędem montażowym jest zamontowanie nawiewnika w ramie okiennej lub skrzydle z naruszeniem komory zbrojeniowej – osłabiona w ten sposób zostaje konstrukcja okna, odkryta zostaje część stalowa, która podatna jest na korozję, ponadto podczas frezowania w stali wystąpić może prawdopodobieństwo nadtopienia plastiku, czyli de facto zniszczenie okna. Innym często występującym błędem jest zamontowanie nawiewnika w dolnej części okna – powietrze dostające do wewnątrz pomieszczenia może powodować nadmierne przechłodzenie i nieprzyjemne uczucie „wiania po plecach”.
Urządzenia dostępne na wynajem w naszej wypożyczalni osuszaczy sprawdzą się podczas prac wykonywanych w obiektach różnego typu. Dzięki ich zastosowaniu można szybko i skutecznie osuszać konstrukcje betonowe, ceglane, drewniane i mieszane. Nasze osuszacze sprawdzają się na budowie, podczas prac remontowych w domach i mieszkaniach czy w trakcie realizacji prac modernizacyjnych w lokalach i obiektach biurowych, czy przemysłowych.
Posiadamy osuszacze o wydajności 50l/dobę oraz osuszacze o wydajności 90l/dobę.
Osuszacz dobiera się do parametrów pomieszczenia i panujących w nim warunków. Najważniejszym parametrem doboru osuszacza jest objętość pomieszczenia. Co do zasady zaleca się, aby wydajność osuszacza była przynajmniej dwu, trzykrotnie większa niż objętość pomieszczenia. Dzięki temu urządzenie będzie w staniu osiągnąć maksymalną wydajność suszenia, jaka jest możliwa do uzyskania w danych warunkach.
Wypożyczalnia nagrzewnic i wentylatorów
Odpowiednio dobrana nagrzewnica to wydajne źródło ciepła, które sprawdza się jako skuteczne mobilne urządzenie grzewcze. Nagrzewnice dostępne w naszej wypożyczalni są wykorzystywane w w budownictwie oraz w wielu innych zastosowaniach. Nagrzewnice sprawdzają się jako urządzenia grzewcze w halach i garażach. Są stosowane na budowach do podniesienia komfortu pracy w okresach, w których na zewnątrz utrzymuje się stała niska temperatura. Nagrzewnice na budowie wykorzystuje się też do osuszania pomieszczeń i elementów budynków. W naszej firmie dostępne są różnego rodzaju nagrzewnice, które sprawdzą się w każdym przypadku.
Aby uzyskać oczekiwany efekt, trzeba dobrać odpowiednie urządzenie. Dobór odpowiedniego urządzenia zależy od oczekiwań oraz warunków w miejscu zastosowania nagrzewnicy.
W ofercie na wynajem nagrzewnic są dostępne:
Osusz z nami
Łukasz Frączkiewicz
ul. Łąkowa 21
58-160 Świebodzice
telefon: +48 668-119-321
e-mail: osuszamy24swiebodzice@gmail.com